Съдържание
Осъзнатото сънуване (Шуй Гун), беше представено в превод на класически текст, за който се твърди, че е писан от даоския мъдрец Чен Туан. Текстът и поясненията към него можете да намерите тук: Общи инструкции за осъзнато сънуване от планината Хуа Шан от Чън Туан
В настоящия материал ще откриете описание на разбираем език на последователните стъпки, които Чен Туан препоръчва като метод за навлизането в това особено медитативно състояние.
Преди да започнем с конкретните стъпки, няколко думи за Шуй гун и за осъзнатото сънуване към тези, които за пръв път попадат на тази тема.
1 Какво е осъзнато сънуване и къде се намира в системата от даоски практики?
Колко напреднала практика е Шуй Гун?
Осъзнатото сънуване (Шуй Гун) е среднонапреднала практика, при която тялото на практикуващият заспива, за сметка на неговото съзнание, което остава будно (или в състояние, което много напомня на будното съзнание). Това позволява на сънуващия да действа по време на сън по начин, който не е по-различен от действията му докато е буден, но при липсата на ограниченията на всекидневния свят.
Примери за осъзнато сънуване
Ще ви дам само няколко илюстративни примера.
Да кажем, че искате тялото ви да извърши движения или действия, които не можете(нямате уменията) да направите в будно състояние, като например салто или шпагат – няма проблем да сънувате, че ги извършвате.
Също и да летите; или да минавате през стени; да преодолявате големи разстояния или да пътувате в космоса…
Можете да рисувате, дори, ако в реалността не можете да направите повече от няколко завъртулки; да плувате, дори да не смеете да приближите водата на живо (страховете са специална категория, с която трябва много да се внимава!); или да свирите на цигулка и така нататък.
Няма ограничения.
В традиционната литература са описани примери за сънуване, като най-известният е този на Джуан Дзъ, който сънувал, че е пеперуда и, след като се събудил, не знаел дали е човек, който е сънувал, че е пеперуда или пеперуда, която сънува, че е човек. Това описание идва да покаже колко реално може да изглежда осъзнатото сънуване.
Друг разказ за осъзнато сънуване е този за шамана Ю, който се разхождал (пътувал) между звездите.
По какво Шуй Гун се различава от обикновеното сънуване?
Целта на осъзнатото сънуване не е да се изживеят фантастични преживявания, които е малко вероятно да ни се случат в будно състояние. Още по-малко пък да се претворят мечтите и желанията ни във виртуално съновидение.
Това е и разликата между осъзнатото сънуване и обикновените сънища: обикновените сънища служат като клапан на психиката ни, чрез който се проявяват потиснатите във всекидневното будно състояние желания, докато осъзнатото сънуване изисква голяма самодисциплина и трезвост, за да се практикува, особен вид медитация, чиято цел е подчинена на целите на цялостната Даоска вътрешна алхимия, а именно – постигане на безсмъртие.
Осъзнатото сънуване използва способността на тялото и нервната ни система да създават реалистични преживявания по време на сън, като целта е да се действа съзнателно. Това означава, че, ако започнете сън, в който психиката ви реализира желанието ви да правите салто, примерно, в един момент осъзнавате съня и започвате да действате по начин, по който бихте действали в реалния свят, а не да оставите съня да продължи към следваща сцена, без всякакъв контрол от ваша страна. Ще продължите да правите салто и да осъзнавате важните елементи, които вашето сънувано тяло трябва да извърши, за да продължи да прави салто в съня ви, на същото място, на което сънят е започнал, примерно в салона по физическо възпитание от вашето начално училище.
Осъзнатото сънуване, както ще разгледаме по-долу, е вид контрол, не по-различен от този, който упражняваме докато сме будни, а в някои случаи и много по-силен, без това да означава тотален контрол над съня. Но за това по-долу.
2 Условия и умения за практикуване на Шуй Гун
Има някои условия, които са задължителни, за да е устойчиво и безопасно самото сънуване.
Практиката на осъзнатото сънуване преминава през няколко етапа, които ще разгледаме по-долу. Целта на всеки етап е различна, но те са навързани в стройна последователност, за да създадат максимално благоприятните условия за случване на осъзнатото сънуване. Подобно на медитацията, както и поради това, че самото сънуване може да се разглежда като вид медитативна практика, практикуващият може да създаде нужните условия и да се остави на появата на самото сънуване. Това означава, че можем да създадем благоприятните условия за появата на осъзнато сънуване, но не можем да го предизвикваме по желание.
Сънуването изисква определени умения, които са предпоставка за неговото успешно осъществяване. С оглед на факта, че по време на сънуването се разтваря подсъзнанието, добре би било практикуващият да е стигнал поне едно ниво на отстраненост, което се постига чрез работа с емоциите, желанията, травмите, предразсъдъците, страховете и т.н. Това се прави, за да не се отвори „консерва с червейчета“ т.е. вместо да се случи осъзнато сънуване, да се изкарат на повърхността всички описани по-горе боклуци, скътани на различна дълбочина в психиката.
Също така, да се има предвид, че, поради липсата на някои ограничения, сънуването може да бъде много изкушаващо по отношение на личния самоконтрол. Какво се има предвид: примерно, ако има фактори, които все пак ограничават сексуалните фантазии в будно състояние, то по време на сънуване такива отсъстват; ако сте потиснали агресия на сън нямате граници да я изживеете. Страховете – заповядайте в най-живия си кошмар. Мисля, че стана ясно какво се има предвид.
За да сънува осъзнато, практикуващият трябва да е започнал да изчиства всички споменати по-горе недостатъци на характера си: емоции, страхове, предразсъдъци… И да ги трансформира в добродетели, което ще рече балансирана енергия на вътрешните органи, а не следването на някакви изкуствени морални правила.
Дзин – горивото за осъзнатото сънуване
Едно от най-важните условия за осъществяване на осъзнато сънуване е наличието на достатъчно количество дзин или сексуална енергия. дзин е горивото за осъзнатото сънуване. Ако сексуалната енергия е в хаос, то и самото сънуване може да бъде доста неустойчиво, в най-добрия случай или направо опасно.
Повече за дзин можете да научите в статията „Дзин: първото съкровище – есенцията на живота„.
Сънуването – тренировка за преминаване през смъртта
Освен че е среднонапреднала практика, осъзнатото сънуване е като тренировка за прехвърлянето на съзнанието от физическото тяло към едно по-леко, ефирно и безплътно енергийно тяло. Подобен е процесът в момента на смъртта, при който даосът трябва да прехвърли своето осъзнаване от физическия план в енергийния, в една енергийна конструкция, която може да съхрани личния опит, знания и индивидуалност.
Не случайно казват, че, за нетренирая човек, моментът на смъртта е подобен на сън, в който има възможност и желание да действа. Това е така, тъй като обикновения човек съзира различни възможности, налични само и единствено в момента на смъртта, но не може „да помръднем от мястото си“ т.е. да действа волево, тъй като не е практикувал осъзнато сънуване. Една от възможностите по време на смъртта е, както казват, да се съхрани нашата индивидуалност и в следващия живот да не се започва отначало… А това е само най-ниското ниво на възможности, които смъртта дава. Те се разширяват съобразно уменията на практикуващия.
Връзката между будно състояние и осъзнатото сънуване е пряка. Нашите действия, докато сме будни, оказват огромно влияние и са предпоставка за възможността ни да сънуваме осъзнато.
Последно, преди да преминем към седемте практични стъпки, част от тях, засягат мъжете, което си личи по пряк начин в част от обясненията и по косвен в някои други загатнати моменти.
3 Стъпка 1: Подготвителни практики
Най-доброто време да практикувате е в часовете на „живото дихание“ – дванадесетте часа между полунощ и обяд, когато Ян Ци нараства.
Нарастването на Ян Ци съвпада с периода на сън за повечето хора (особено в миналото, когато тази практика е открита). Днес това е малко по-различно, поради съвременния начин на живот, но все пак голямата част от хората спят в упоменатите по-горе часове от денонощието. Това е периодът, в който общото човешко съзнание, което има влияние над всички нас в будните часове, спи. Липсата на този несъзнателен надзор над съзнанието ни, дава възможност да се проявят други страни на нашата природа, които не са свързани с рационалното линейно мислене.
От друга страна, нарастването на Ян Ци е свързано и с активирането на дзин енергията. Макар съхраняването на сексуална енергия да не е обект на тази статия, трябва да се спомене, че дзин е основното гориво за осъзнатото сънуване. Липсата или нейното разбалансиране чрез половия живот и желания, водят до липса на консистентност в самото сънуване или до цялостното му отсъствие.
Преди да започнете: Разхлабете дрехите и колана. Облеклото трябва да е свободно, удобно и в никакъв случай да не пристиска части от тялото. Също така е добре да се има предвид, че тялото трябва да е подходяща за сън обстановка.
Седнете с кръстосани крака и почукайте зъби 36 пъти, за да се събуди и да събере Шън (Духовете) на петте органа. Преглътнете слюнката на три равни части. Удрянето на горните и долните зъби действа като „небесен барабан“, който извиква божествените духове на тялото. Това обикновено се извършва преди и след медитация. Той също така стимулира потока на слюнката, което е погълнат и изтеглен надолу към дантиeн. Почукване на зъбите трябва да се извършват леко и вибрацията на всяко почукване трябва да приключи или да се изчерпи преди да се направи следващото. Това премахва Огъня от сърцето и събира 114 Дух, създавайки сплотеност на тялото и духа.
Когато преглъщате слюнката, първо я съберете в устата си, сякаш изплаквате устата. След това поглъщайте слюнката на три равни части. По ред за да се спусне слюнката към дантиен, е необходимо да се изправете и повдигнете врата, докато преглъщате всяка порция.
4 Стъпка 2: Поза за сънуване
Легнете настрани. Обикновено се препоръчва човек да лежи на дясната страна за да не се притиска сърцето.
Подредете коленете така, че да са сгънати и да се докосват.
Долният (десен) крак е сгънат, а горният крак е леко изправен, повече от десния. Отпуснете пръстите на краката, така че те са извити. Отпускането на пръстите на краката отваря и активира Юн цюан (Бълбукащ извор) акупунктурите точки на стъпалата.
Очите са полузатворени и гледат навътре към носа. Този вътрешен поглед насочва светлината навътре, за да освети духа и вътрешния пейзаж на тялото. “Външни Слънце и Луна общуват” означава, че светлината влиза в полузатворените очи и отива в тялото и обратно в мозъка.
Свийте пръстите на ръце в позиция „Ръка меч“. Поставете едната си ръка върху гениталиите, а другата ръка под главата като възглавница, за да свържете Сърце-Ум и бъбречна Ци. Малкият и безименният пръст леко се притискат към дланта и палецът покрива безименния пръст, докато средният и показалците са изпънати. Ако лежи на дясната страна, лявата ръка с меч е поставена на гениталиите или дантиен; на дясната ръка с меч лежи под главата като възглавница. Човек може също поставете главата и ръката върху възглавница, за да запазите шията е отпусната и подравнена. Поставянето на ръцете помага за свързване на главата и гениталиите и насърчаване циркулация на микрокосмическата орбита.
Затварянето на ръцете натиска Лаогун (P8) и Шаофу (HT8) акупунктурите точки. Натискът върху тези точки помага за премахването на Огъня от сърцето и успокоява Сърцето-Ум. Трите пръста тази крива и затваряне пречат на Ци да избяга навън, пренасочвайки го обратно в тялото, докато двете се удължиха пръстите ръководят и насочват циркулацията на Ци.
Вижте снимката по-долу.
На чертежа по-горе ръцете не са в „Ръка-меч“ конфигурация. Лявата ръка е отпусната и легнала покрай дясното бедро с леко извити пръсти. Като алтернатива, човек може да използва позицията на ръката на меча от поставяне на лявата ръка на меча върху (или насочен към) към гениталиите (или дантиен). Използване на ръка-меч по този начин по-директно свързва бъбреците (седалището на дзин) с сърцето-ум и мозъка (седалището на Шен).
Леко затегнете (затворете) горната и долната част зъби заедно и върхът на езика се докосва небцето. Тези две действия отварят Небесната врата, носа и затварят земната врата – устата.
Гръбнакът е извит подобно на гръбнака на елен, който спи. Извиването на гръбнака имитира елена, който спи със заоблен гръб и нос, притиснат към гениталиите. Опашката (опашната кост) е леко прибрана, което инициира циркулация на дзин ци през Ду Май – Управляващият меридиан.
Перинеумът се прибира навътре. Извивката на гръбначния стълб и леко прибиране на опашката в странично легнало положение, улеснява и, до голяма степен, създава това вътрешно събиране. Събирането на ануса е като затваряне на чанта с шнур, няма мускулно напрежение. Възприемайте това „събиране“ като слабо усещане за издърпване нагоре, което „повдига“ перинеума. Изтърването на ануса навътре, или затварянето на „вратата на живота и смъртта“ – Хуей ин, както и връзка с езика, докосващ горната част небцето, свързва каналите Рен и Ду, и създава затворен кръг на кръвообращението между мозъка и гениталиите – източникът на дзин. Под „кръвообращение“, тук е редно да се разбира по-скоро движението на Ци по двата главни нейни резервоара – Рен (зачеващ) и Ду (управляващ), което свързване образува така наречения Малък небесен кръг или Мирко-космическа орбита:
5 Стъпка 3: Регулиране на дишането
Легнете и дишайте тихо, бавно, тихо, равномерно и дълбоко. Използвайте визуализацията на жерав и костенурка. Регулирайте дишането като тялото на жерав. Тялото на жерава бавно се разширява и свива с дъха. Дори и костите на тялото на жерава се пълнят и изпразват с дъха.
Почувствайте дишането на цялото тяло.
Дъхът е дълъг, фин и почти незабележим, като на дишане на костенурка. Способността на костенурката да остане неподвижна за дълги периоди от време и да спи зимен сън, и способността на костенурката да се потапя за продължителни периоди без да си поема дъх, са полезни визуализации.
Постигането на естествено дълбоко и релаксирано дишане с цялото тяло е предпоставка за свободното движение на Ци в тялото. Също така и за свързване енергията на различните части на тялото, както ще стане дума след малко – предпоставка за разширяване на осъзнаването.
Визуализирайте взаимодействието между Кан-Водата и Ли-огън.
Взаимната трансформация на Кан и Ли е подпомогната от поставяне на ръката в мудрата на меча – едната ръка е насочена към гениталиите и едната ръка под главата. Позицията на две „ръка-меч“, позволява размяна на енергия между главата и сексуалните енергии. Това понякога се нарича съюз на Кан-Вода и Ли-Огън.
Това означава, че есенциите на вътрешното слънце и луна (сърце-ум и бъбрек-ци) са обединени и са станали едно.
Както беше споменато по-горе, горивото за осъзнатото сънуване е дзин или сексуалната енергия. Когато Ли-огъня се свали и постави под енергията на Кан-вода, тогава тази енергия става „пара“ и се издига нагоре в тялото, по посока на всички жлези с вътрешна секреция, органи и по-високо разположени енергийни центрове.
Когато творческата енергия стигне до главата, тя подхранва творческите процеси в мозъка и дава възможност да се свържем с външните енергийни въздействия, с една вселена изпълнена с всякакви форми на съзнание.
6 Стъпка 3: Спиране на вътрешния диалог
Нека Сърцето-Ум стане неподвижно и тихо. Успокояването на сърцето и ума означава намаляване на постоянното възникване на мисли.
Опитът да се въздържате от мисли също е мисъл. Най-лесният начин за преодоляване на този проблем е преподаваният от даоисткия майстор Ин Ши Зу. Той нарича този метод „вглеждане в най-вътрешното.“ Първо трябва да сме наясно с възхода и падението на нашия мисли. Ако възникне мисъл, тя трябва да бъде разгледана предотвратяване на прилепването му към нещата; така ще изчезне.
Когато възникне втора мисъл, тя също трябва да бъде разгледана, така че да не може да се захване за нищо; по този начин второто един ще изчезне. Когато техният източник е правилно почистен, мислите постепенно ще свършат. Начинаещ държи погрешното виждане, че преди практикуването му на медитация, че неговите мисли бяха много малко и че след това, те стават многобройни. Това е грешка, за тези мисли винаги стават и падат в ума си; те не бяха забелязани преди, но сега се забелязват по време на медитация. Осъзнаване на съществуването на мисли е първата стъпка в самосъзнанието, и с многократно упражняване на този интровертен метод нашите мислите постепенно ще намаляват на брой, вместо нараства, както погрешно мислим.
Вътрешният Дзин (Есенцията) реагира на външната форма на тялото и неговите действия.
Успокояването на тялото позволява на енергията да циркулира непрекъснато, като по този начин обединява външното и вътрешното. като сърцето-Умът се връща към Първоначалния Дух, емоции и желание (шестимата крадци) изчезват. Тялото се изпълва с енергия и Истинската есенция (еликсир) подхранва корена на духа. След това светлината се разпространява навън.
7 Стъпка 4 : След медитацията
Станете и разтрийте и омесете гърдите с две ръце. Разтрийте две длани заедно, докато се затоплят, а след това леко покрийте и натиснете двете очи с длани. Почукайте зъби 3 6 пъти и отново преглъщат слюнката.
8 Стъпка 5 : Медитацията за сън не е сън!
Медитацията на съня ни позволява да достигнем подобно състояние към тази на животните в зимен сън. Тялото изглежда е заспало, но е вътрешно осъзнато. Това състояние на „истински сън“ произвежда „истинска почивка“, необезпокоявана от сънища, които отразяват и ангажират нашите емоции и желания.
„Истинският сън“ ни позволява да наблюдаваме нашите мисли и емоции, което води до повишена яснота на ума. Джуан Дзъ описва това като „сън без сънуване и събуждане без притеснения.“ . Защото, в това състояние на тялото и Сърцето-Ум, ние сме способни да си починем истински, усещаме увеличение на енергията, дори когато нашият „нормален сън“ е по-малко. Някои практикуващи изпитват по-малка нужда от „нормален сън“.
Ако заспите по време на медитация за сън, значи сте уморен и трябва да се наспите. Медитирайте, когато сте по-малко уморени. Друга възможност е да подремнете и да медитирате след събуждане от дрямката.
9 Стъпка 6: Медитация за сън – ключови стъпки:
Ключовите точки в медитацията за сън са:
- да подредите тялото ;
- да регулирате дишането;
- да успокоите ума.
- Отделете няколко минути, за да направите тези три най-важни стъпки. Уверете се, че тялото е в правилната позиция. Тогава обърнете внимание на дъха. Оставете го да идва и да си отива от само себе си с минимално насочване от намерението. Нека умът стане спокоен и вътрешната трансформация настъпва спонтанно.
10 Стъпка 7: Когато срещнете трудности:
Когато човек срещне трудности при практикуването на Осъзнато сънуване, полезно е да запомните следния пасаж от Ней Йе:
Когато тялото ви не е подравнено,
Вътрешната сила няма да дойде.
Когато умът ви не е спокоен отвътре,
Умът ви няма да е добре подреден.
Подравнете тялото си, помогнете на вътрешната сила,
След това постепенно всичко ще дойде от само себе си.
-Ней Йе (Вътрешно обучение)
11 Заключение
Осъзнатото сънуване, както всичко в Даоската вътрешна алхимия, е съчетание от правилни предпоставки и естествена поява/случване на самата медитация.
Често се дава примера, че практикуващият е като земеделеца: създава правилните условия, но сам по себе си не може да накара реколтата да се появи и узрее. В този смисъл, двата основополагащи принципа на Даоизма: Вувей и Зиран са валидни за сънуването.
Нещо, на което трябва да се обърне особено внимание е, че сънуването е врата към несъзнаваното у човека, следователно, основна предпоставка за безопасно сънуване е отработване на страхове, травми, потиснати желания.
Самостоятелните сексуални практики, а и тези за двойки, се изучават в началото. Това има своите основания, като едно от тях е балансиране на сексуалната енергия, а оттам и (потиснатите) желанията, свързани с нея. Както беше описано по-горе, при сънуването тези желания могат да се развихрят и да отклонят практикуващия към чувствени съновидения, които да изтощят неговата енергия, която е основното гориво за сънуването.
Всичко казано за сексуалните желания важи и за страховете. Добре е всеки, който тръгва сериозно да се занимава с Шуй гун, да премине и през онази част от Сливане на петте елемента, което се отнася до изчистване на минали травми, страхове, предразсъдъци… които се складират в енергията на различните вътрешни органи (Занг – Фу).
Сънуването върви ръка за ръка със споменатите практики. Колкото повече се напредва пред будните часове, толкова повече вниманието, нужно за осъзнато сънуване, укрепва и позволява навлизане в нови пластове.
Последното, което е добре да се подчертае е, че „подравняване на тялото“ не се отнася само до заемане на правилна поза за сънуване. То има отношение към това, че има минимум гъвкавост и издръжливост на тялото, които го правят пригодно да бъде като „котва“ за сънуващия. Постигането на мекота и гъвкавост са ключови за тази функция на тялото. А тялото се поддържа от есенцията (дзин).
Сънуването е може би втората най-привлекателна практика за западния ум. Първата, разбира се, са сексуални практики. Но както и при тях, неразбирането е много голямо. За щастие, за разлика от т.нар. даоски сексуални практики, които се възприемат като похват за разнообразяване на сексуалния живот, сънуването изисква доста повече, за да се случи. Докато неправилно разбраните сексуалните практики могат да изтощят тялото, то неправилно случващото се сънуване, може да повреди ума или духа на човека. Сънуването е безкрайно по-опасно, но за мнозина то остава само интелектуална концепция, за която бленуват.
Запомнете: сънуването се случва естествено, ако бъдат създадени подходящите условия!