Съдържание
И дзин дзин или Трактат за промяна на мускулите и сухожилията е нещо, към което проявявам голям интерес още от първите семинари при Рентао. Имаше период след тях, през който практикувах усърдно основно тези практики. От около 3 години отново се върнах на темата. Преди няколко месеца се случи така, че попаднах на учител, който преподава Цигун комплекса „И дзин дзин цигун на Да Мо“. Няма да споменавам неговото име за момента, тъй като практикувам твърде отскоро при него.
Историята на това да достигна до 12 упражнения, от които е съставен комплекса, както и до написването на тази статия, започна от една невинна травма, която отказа да се излекува. Продължи в опитите ми да разбера какво се случва и прерасна в едно двугодишно пътешествие, чийто резултат ще изложа тук. Ще изключа личните ми преживелици, които ще бъдат обект на отделен материал, в който биха били по-полезни, а и ще я има настоящата статия като основа.
В настоящия материал ще засегна само някои аспекти на практиката на И дзин дзин, без въобще да се доближа до изчерпателност. Темата е твърде обширна.
1 Исторически данни: будистки или даоски произход?
Дванайсетте пози на И дзин дзин (Yi jin jing – в превод: Трактат за промяна на мускулите и сухожилията) е широко разпространен цигун комплекс, свързван с практикуването на китайски бойни изкуства. За негов автор се сочи индийският будисткия монах, представител на Махаяна будизма, и основоположник на Чан/Дзен будизма Да Мо (Бодхидхарма- 440 – 528 г).

Според легендата, след като посетил императорския двор, той пристигнал в манастира Шаолин и видял, че монасите били толкова болнави и слаби физически, че не можели да задържат вниманието си върху преподаваното от него учение, нито да издържат на медитативните практики. Поради това, той се посветил да обучава монасите на упражнения, чрез които да укрепят здравето и телата си, както и да постигнат просветление. Това негово търсене включвало и 9 години медитация в пещера, с „лице към стената“. Пак, според легендата, сянката на Да Мо се отпечатала на стената.
След отпътуването на Бодхидхарма от манастира Шаолин, неговите ученици синтезирали наученото в два трактата:
- И дзин дзин – Трактат за промяна на мускулите и сухожилията;
- Си сюй дзин – Трактат за измиване(обновяване) на костния мозък – твърди се, че този трактат е бил изгубен, което се приема за довод, че днес няма чан или зен общност или традиция, която да практикува Си сюй дзин.
Дори от малкото налична исторически достоверна информация става видно, че връзката на Да Мо с въпросните два трактата е по-скоро апокрифна и в сферата на легендите. Съществуват разлики между историческите документи и легендите.
Докато легендите го представят като непреклонен воин-монах, историческите записи са скромни и понякога противоречиви.
Историческите източници от V век от н.е., когато Бодхидхарма е живял, не съдържат подробности за неговата роля във въвеждането на бойни изкуства и свързани с тях практики в Шаолин. Някои изследователи смятат, че това е легенда, създадена и популяризирана едва през 20-ти век.
Послеписът към първия известен текст на И дзин дзин е написан от даоския монах Зи Нинг през 1624 г. по време на династия Мин. Всичко сочи, че тогава за пръв път се споменава термина „и дзин дзин“ и че въпросният трактат е написан именно през тази епоха. Предполага се, че подобно на много класически произведения, които са оцелели през вековете, и този трактат бива развиван и допълван с времето.
Говорим за епоха (17 век), в която в главните даоски направления тече процес по обединяване на трите най-големи учения в Китай: Даоизъм, Конфуцианство и Будизъм. Много от известните даоски майстори по онова време са се обучавали в другите две учения.
В Китай е често срещано явление да се свърже дадена практика с известен духовен учител от миналото, който да я направи много по-достоверна и престижна.
Целта на тази част от статията не е да се търси абсолютната историческа истина, нито пък е да се противопоставят Даоизма и Будизма, както и тяхната роля във формирането на практиките на И дзин дзин. Дори в сочените днес за класически текстове става ясно, че част от практиките могат да бъдат свързани с външни методи, характерни за твърдите Шаолински стилове. Терминологията и голяма част от вътрешните практики, особено за Измиване на костния мозък, са свързани с Даската вътрешна алхимия. За да стане кашата пълна, има и тибетски учения, които имат сходни методи на обучение.
Моят скромен опит с китайските легенди, свързани с бойни изкуства и Даоската вътрешна алхимия, показва, че легендите рядко имат отношение към съдържанието и уменията, които реално съществуват – в смисъл, че зад много зле скалъпена легенда може да има чудесна практика, знания и умения, както и обратното.
Позицията ми е, че легендите служат за разпалване на любопитство и мотивиране на начинаещите.
Трезвата преценка относно тях се формира в процеса на практика.
2 Желязната ризница и И дзин дзин
Моят опит, който използвам, за да опиша дадени практики се базира на системата на Универсалното Лечебно Дао.

Майстор
Мантак Чиа

Системата на майстор Мантак Чиа е базирана около ядрото от 9 формуули от Доската вътрешна алхимия, преподадени му от неговия учител И Енг (Белия облак). В системата са включени и допълнителни лечителски практики като Буда длан, Масаж на вътрешните органи (Чи ней дзан), китайски вътрешни бойни изкуства, Желязната ризница, Дао Ин и др.
Майстор Чиа изучава метода на вътрешната сила на Шаолин с майстор Ченг Яо-Лун, чиято система комбинира тайландски бокс и кунг-фу. Той научи серия от тайни упражнения за органи, жлези и костен мозък — известни като Нейгун на костния мозък и Укрепване и обновяване на сухожилията. Учителят Чиа също е учил при Учителя Пан Ю, чиято система свързва даоистки, будистки и дзен учения. Той учи с учителя Пан Ю за обмена на ин и ян енергия между мъже и жени и как да се развие стоманеното тяло.
Желязната ризница е разклонение и произлиза от И дзин дзин(трактат за промяна на мускулите и сухожилията) и Си сюй дзин (Измиване на костния мозък). Тя е специализирана в заздравяване на тялото с фокус върху бойното приложение (генериране на сила, поемане на удари и др.).
По своето същество, обаче, цялостното обучение в Желязната ризница, което е разделено на 3 части в системата на Майстор Чиа, е пряко свързано със същината на двата споменати трактата и много по-малко свързано с бойния аспект. Поне аз никога не съм бил обучаван да поемам удари, нито съм бил свидетел на това някой от системата да го демонстрира. Честно казано, не се и интересувам от този аспект.
По своето същество и цялостност, двата трактата (И дзин дзин и Си сюй дзин) включват всичко необходимо за укрепване на тялото, постигане на здраве, развиване и натрупване на ци, постигане на просветление.
Укрепването и съхраняването на здравето, съхраняването и натрупването на жизнена енергия, както и практиките свързани с вътрешната работа, ме привличат много повече.
Практиките и теорията, включени в двата класически трактата (И дзин дзин и Си сюй дзин), присъстват и в Универсалното Лечебно Дао, но част от тях са изнесени в отделни и самостоятелно обособени практики. Това е така, тъй като се следва структурата на даоските формули от вътрешната алхимия, а Желязната ризница идва като допълнение към тях.
Ще изброя практиките от Универсалното Лечебно Дао, които са част от вътрешните и външни практики на И дзин дзин:
- Масаж на вътрешните органи – Чи ней дзан е самостоятелна система за лечение, но може успешно да бъде приложена и като масажни/самомасажни методи, необходими за класическия старт на обучението в И дзин дзин. Познанията за рефлекторните зони върху корема и връзката е вътрешните органи оказва благотворно влияние не само върху стомах-далак-панкреас, но и върху всички 5 двойки вътрешни органи, плътни и кухи (дзан-фу).
- Масаж с уреди – всички използвани уреди са част от Желязната ризница I, II и III. Урдите, които се използват са бамбукова метличка, метална бръскалка, ратанови пръчки, торбичка с бобови семена, копринена кърпа и тежести за power lifting (упражнение на силата при изчистване на костния мозък), плосък речен камък или тежест, подходяща за упражняване на коремната стена. Предназначението на уредите, които виждате на картинката по-долу, ще бъде описано допълнително.
- Самостоятелни упражнения и упражнения с партньор. Тук се включва позицията на дървото (джан джуан), упражнения за вкореняване и заземяване.
- Дихателни практики – обикновено, обърнато и уплътняващо дишане.
- Малка и голяма небесни орбити.
- Сексуално Гунфу – самостоятелен път за съхранение на есенцията на тялото (сексуалната енергия).

Към допълнение към опита ми с практиките на Даоската вътрешна алхимия, в този материал ще изложа това, което открих като информация, както и наблюденията и личния ми опит с практиката на 12-те позиции, които са част от цялостната практика на И дзин дзин и добавиха ценен елемент към нея.
Предупреждение! Цялостната практика на И дзин дзин, която включва както външни, така и вътрешни методи, е сложна и изисква познания за това какво, как, кога, по колко се прави. Също така и защо се прави. Силно препоръчително е да бъде започната и практикувана под наставленията на учител!
12-те пози от И дзин дзин са относително безопасни, поради което са и най-разпространени.
3 Темите, които се разглеждат в класическите текстове на И дзин дзин
Темите, които се разискват в И дзин дзин (Трактат за промяна на мускулите и сухожилията) са следните:
- Фасции и сухожилия;
- Вътрешно укрепване;
- Техники за масажиране и самомасаж;
- Черпене на енергия от Слънцето и Луната;
- Лекарства (също известни като Предписания за вътрешно укрепване);
- Обучение за първи месец, Обучение за втори месец, Обучение за трети месец, Обучение за четвърти месец.
- Балансиране на силата; Дълбочина на вътрешната сила;
- Вътрешно и външно обучение на гръдния кош;
- Инструменти за обучение;
- Обучение за пети, шести, седми, осми месец, обучение за девети, десети, единадесети и дванадесети месец.
- Хармония между ин и ян;
- Обучение за полови органи, въздържание по време на обучението, предписания и употреба на лекарства за полови органи.
- Вътрешно обучение за суперсила, втвърдяване на ръката, външна сила Бадуандзин;
- Динамична сила на сухожилията и връзките;
- Метод на движение;
- Тренировка за вътрешна сила и фокус;
- Илюстрации на дванадесетте упражнения за пози и техните описания;
- Гъвкави рамене и китки;
- Тренировка на крайниците и Тренировка на пръстите.
Отвъд различната интерпретация на популярните 12 упражнения от Промяна на мускулите и сухожилията, има още доста интересни подробности, които често остават в страни от практиката.

4 Външни и вътрешни практики
Като система, произхождаща от Шаолин и свързана със Шаолин-цюан (външните шаолински стилове), се предполага, че практиката ще съдържа обширна част от Уайдан (външни практики).
Масаж и самомасаж на корема
В класическия трактат (приемаме, че многото версии имат общ произход), И дзин дзин започва с масаж на корема. Подобряването на храносмилането пряко отговаря за качеството на мускулите и сухожилията, състоянието на кръвта и вътрешните органи.
Някои автори сочат, че центърът, от който се започва, е слънчевият сплит. Това има основание, доколкото в теорията на И дзин дзин сърцето може да се разглежда като сухожилие, а слънчевият сплит е рефлекторна зона на сърцето, което пък е свързано с тънките черва.
В последващи масажни методи се включват стомахът, далакът и панкреасът.
Не съм запознат в детайли с масажните методи на И дзин дзин познанията са ми индиректно – от прочетено и от клипове. Това, което използвам аз, са масажните методи на Чи ней дзан (енергиен масаж на вътрешните органи), който третира всички 5 двойки плътни и кухи органи. Като част от този масаж са включени белодробната диафрагма, яйчници/матка, простата жлеза, аорта и вена кава в коремната кухина и други.
По мое мнение, самомасажните методи на Чи ней дзан са доста богати и въздействието им е доста по-обширно от това на масажиране на слънчевия сплит и разширяването с няколко добавени техники.
В класическите текстове се набляга на 3-4 практики дневно, по 90 минути, като поне 2 от тези практики са свързани с масаж. Препоръчва се масажът да се извършва от млади хора със силно Ци.
Самомасажът на Чи ней дзан е напълно достатъчен в това отношение. Не познавам някой, който да има на разположение умели масажисти, които да му правят по два 90-минутини масажа всеки ден. Напълно реалистично е, обаче, човек да си прави два самомасажа при събуждане и при лягане. Няма да са 90 минути, а 10-15 минутни, но 2 пъти на ден, в комбинация с лична практика през деня, е много добро начало!
На известно време могат да се правят масажи между практикуващите, реалистично е да кажем на няколко месеца. Като това не е задължително и не би спряло личната практика.
Уреди за потупване и удряне

Съществува голям набор от различни уреди за въздействие на различни части на тялото. Накратко ще опиша работата с уредите от 1-3 на картинката. Уреди номер 4 и 5 са част от практиката на Измиване на костния мозък (Нейгун на костния мозък) и не са предмет на тази статия.
Предупреждение! Използването на уреди трябва да става след инструкции от страна на учил и да бъде въведено постепенно и умерено. Целта на използването на уреди е да подпомогне вътрешната практика. В никакъв случай не бива да се допуска самонараняване!
- Ратанови пръчки. използват се за меките части на тялото и за по-плътен самомасаж. Препоръчително е те да почнат да се използват след като практикуващият е използвал уреди 2 и 3 (когато съм правил снимката преди години, не съм подредил уредите по хронологичната последователност на въвеждането им в практиката)
- Торбичка (ленена) с бобови зърна – този уред се използва предимно при работа със сухожилията и основно в областта на ставите. Служи за отнемане на допълнително генерираната топлина, която може да бъде изведена през ставите.
- Бамбукова метличка – служи за работа с кожата, подкожните тъкани и мускулите. Подобрява кръвоснабдяването им, каквато е една от основните задачи на практика.
В началото на статията споменах плосък камък или тежест, която се използва при практиката на коремно дишане в легнало състояние, както и като тежест върху различни рефлекторни зони. За целта може да се използва всеки предмет с подходящи форма и тегло.
Важно! Уредите са само разширение на практиката, а не вършат основната работа! Така например, бамбуковата метличка може да бъде заместена с пляскане с длани. В някои случаи уреи могат да помогнат за достигане на зони, които са по-труднодостъпни.
Запомнете! Вие и вашия ум-воля или намерение вършите основната работа! Дори при масаж от друг човек, важно е вие да насочвате ума-енергията-кръвта към зоната на третиране. Без тази работа, ефектът ще бъде краткотраен, а ползата от практиката – минимална.
Повече за работата с бамбукова метличка можете да научите в статията за активиране и изчистване на лимфата.
„Обучение за полови органи, въздържание по време на обучението“
В класическите трактати се казва, че поне първите 100 дни от обучението, ученикът трябва абсолютно да се въздържа от полов контакт и хабенето на своята полова енергия – есенцията на тялото: дзин.
Ако предположим, че будистките монаси са имали мотивацията на Пътя на просветлението, което включва безбрачие, то това изискване изглежда почти непосилно за съвременен млад мъж. (Обучението на жени е било рядкост в миналото, макар да е имало будистки монахини). 100 дни са малко над 3 месеца, като въздържанието за подобен период би бил по силите на дисциплиниран и отдаден ученик. Освен това, това не е еднократен акт на въздържание.
За щастие, в Даоската вътрешна алхимия има цял раздел за съхранение на половата енергия.
Сексуалното въздържание по време на практиката не е заради някакви морални или духовни изисквания. Една от метафорите, които срещнах и ми допадна изключително много е, че, ако не се спазва полово въздържание, то практикуващият рискува да бъде като балон, който е бил издут, но след това е спихнал.
Растежът и усукването на сухожилията върви ръка за ръка с тяхна функция да съхраняват големи количества ци. Разбира се, тук говорим за цялостната практика на И дзин дзин, която включва не само 12-те упражнения или някои други по-външни (уай дан) практики, като използването на уреди и масаж, а цялостното съчетаване на вътрешни(ней дан) практики с външните методи.
Основната причина за половото въздържание се корени във факта, че при практиката на И дзин дзин се генерира огромно количество топлина в тялото (огнена енергия) и сексуалната енергия служи като охлаждащ елемент (водна енергия). Твърде дългото излагане на такава извънредно гореща енергия изсушава тялото, води до съсухряне и преждевременно състаряване.
Сухожилната (следрожденна) енергия трябва да се балансира с изначалната ци, чийто носител е есенцията на тялото – дзин, която се съдържа в бъбреците и се изразходва при полов акт чрез семенната течност при мъжете, и при месечния цикъл при жените.
Малък и голям небесен кръг
Микро- и Макро-космическите орбити, както е другото име на тези медитативни практики, са основна и неделима част на практиките от Даоската вътрешна алхимия.
Методът за тяхното „отваряне“ в И дзин дзин е следният: Само/масажът на корема подобрява храносмилането и отделянето на непотребните вещества от тялото. Хранителната Ци служи като катализатор, който да стартира целия процес.
Разбира се, не става дума само до хранене и масаж. Включването на уредите за потупване и удряне допълнително подобрява кръвоснабдяването в кожата, подкожието, мускулите и активира лимфата.
Половото въздържание засилва изначалната Ци в тялото, подхранва жлезите с вътрешна секреция.
Трупането на енергия не е самоцелно и самодостатъчно. Когато тялото натрупа един минимум от енергия и това ясно се усети, трябва да се започне с вътрешната практика, за да се работи с тази енергия. В противен случай, усещането за напрежение и дискомфорт, раздразнение от прекалено натрупване на тази „експлозивна“ енергия, най често ще доведат до поведение, което рязко да я намали напрежението и в края на този цикъл, човек ще е по-изтощен, отколкото ако не беше минавал през него.
Каналите, които съставляват Микро- и Макро-космическите орбити са естествени резервоари за енергия. Активирането на енергийните центрове, които са част от тези маршрути, както и тяхното свързване е едни кръг, обикалящ човешкото тяло, дава цел и посока на събраната енергия.
Още при само/масажа и използването на уреди е оказано, че вниманието или намерението трябва да имат водеща роля и да се насочват към областта от тялото, с което се работи. Този активен подход тренира вниманието и, когато дойде време за отваряне на космическите орбити, то вече се е превърнало в добър инструмент.
Тук ще добавя нещо от личния ми опит. Използването на уреди и включването на 12-те упражнения ми помогнаха много във формирането на Големия небесен кръг. За усещанията в крайниците се казва, че са доста по-лесни, но лично на мен ми беше сравнително трудно да формирам устойчив поток от ци, в сравнение с това, което усещах в тялото.
Работата със сухожилията, задържането на дъха и прочистването на ставите ми помогнаха да имам усещане все едно ръцете и краката ми бръждят от електричество. Имаше множество интересни усещания и връзки, които направих в течение на практиката, но ги считам за прекалено индивидуални, поради което спирам дотук.
5 Топлината – враг мой, приятел мой
Генерираната от практиката на И дзин дзин топлина, може да се използва за изчистване на токсините, които се отлагат в ставите. За целта е добре да се приема минимум 2 литра вода дневно, дори до 3 литра.
Без претендирам, че това е лечебен метод, твърди се, че е особено благотворен при проблеми със ставите като артрит или подагра.
Трудният и времеемък тренировъчния процес, нуждата от полово въздържание – всичко това показва, че подобна „терапия“ би била изключително трудно приложима за широк кръг хора с подобни проблеми.
Като част от външната практика, както вече споменах по-горе, е използването на специфична торбичка с бобови семена, която служи за потупване на ставите и попиване на излишната патогенна топлина от тях. Семената се сменят на известно време.
Извън масовото приложение, когато са налице всички писани предпоставки, то методът работи безотказно и много добре, разбира се, в комбинация с подходяща диета.
6 Черпене на енергия от Слънцето и Луната
Свързването и ползване на енергия от външни източници е често срещана практика във вътрешната алхимия. Подобни начални практики са описани в книгата на Мантак Чиа и Мениуон Чиа „Култивиране на женската полова енергия“, като там методите са начални и не представляват някаква напреднала практика. По-детайлно се работи с външни природни енергии в Сливане на петте елемента и осемте природни сили.
В класическата даоска литература, често Слънцето и Луната се използват като символи на Ин и Ян енергиите. В тази връзка, работата с тях е преди всичко свързана с охлаждането на спомената по-горе гореща енергия.
Като част от подхода е и свързването със Земната енергия, която също се води за хладна ин енергия.
Лично за мен, използването на връзката между бъбреците, юн цюан (бълбукащ извор) и хладната земна енергия е по-практична за директна употреба. Между отделните упражнения двата юмрука се събират на нивото на ци хай (морето от енергия – долната част на корема, между пъпа и пубисната кост). Използвам този момент да сграбча с юмруци земна енергия и да я вдишам в бъбреците.
Независимо какъв метод се използва, укрепването на юан ци(изначална ци или ци извлечена от юан дзин) в бъбреците трябва да е част от фокуса при изпълнение. Работата с мускулите и най-вече със сухожилията, генерира топлина, която трябва да бъде балансирана, както вече стана дума по-горе.
7 Дванайсетте упражнения от И дзин дзин цигун от Да Мо
Първият етап е да бъдат заучени като последователност и начин на изпълнение.
Вторият етап е да се вникне в изпълнението на всяка поза. Позите не са упражнения за стречинг, а имат доста по-дълбок смисъл.
Всяка позиция е свързана с някой от 12-те хранителни меридиана и, при правилно изпълнение, активират енергията в тях, която е пряко свързана с някой от вътрешните органи.

Изпълнението на всяка от позициите трябва да е насочено към сухожилията и сухожилната сила, това се подразбира от връзката с меридианите. Това означава, че мускулите трябва да се отпускат за сметка на „растежа“ на сухожилията.
Когато се работи със сухожилията, те не просто се разтягат, а се зареждат с Ци.
Всяка от позициите е свързана и с енергиен център или област от тялото: Долен дантиен, сърдечен център(среден дантиен), Ин тан (горен дантиен), лаогун точките в центъра на дланите, зъбите/бъбречна енергия/ и т.н. и т.н.
Изпълнението на позите може да е статично или динамично. Препоръчително е да се започне със статично изпълнение. В последствие може да се мине към динамично изпълнение, което се съчетава, освен с дишането, но и с ритъма на сърцето.
Може да се напише много за различни детайли, правила и още и още, свързани с изпълнението на 12-те позиции.
Много по-важно е да има всекидневна практика и постепенно навлизане, отколкото запълване на ума с всевъзможна теория, което да не е последвана от практика.
Тук е и ролята на учителя, който да следи за напредъка на учениците и да въвежда тези индивидуални детайли и настройки в практиката на всеки ученик, които биха му били от полза.
Не казвам, че ученикът е пасивен елемент, който чака да го посветят в тайните… Напротив, живеем в информационен век, информацията циркулира около нас. Задачата на ученика е да бъде активен, да мисли, да анализира, постоянно да подобрява практиката си. Всичко това се подразбира, защото няма такова нещо като демотивиран, пасивен и вечно чакащ някой друг да свърши работата ученик.
Моето мнение е, че задължително трябва да се учи от компетентен учител, за да се получат добри наставления и да се изгради добра практика. Но след това идва много самостоятелна практика.
8 И дзин дзин – основата на Нейгун на костния мозък
Външните практики на И дзин дзин са относително безопасни, поради което са и много по-разпространени. Цялостната система, обаче, е в комбинация между външни и вътрешни практики. Тази комбинация ще донесе баланс и ще ускори постигането на резултати. Също така ще донесе и повече жизнена сила, което е предизвикателство и предпоставка за сакатлъци.
Без вътрешните практики се рискува да се получи относително бърз първоначален успех, но в дългосрочен план да има повече негативни последици – метафората, която споделих по-горе – да се надуе балон, който в последствие да спихне. Това означава, че фасциите, сухожилията и лигаментите се напълват с ци, но прекаленото количество на генерирана топлина, с времето ще „изсуши“ тялото на практикуващия.
Подчертавам това, тъй като правилната практика на И дзин дзин води до практиките на Си сюй дзин или Измиване на костния мозък. Тук не само теорията е по-сложна за разбиране, но самите практики зависят изцяло от съхранената и пречистена енергия, в следствие на методите на И дзин дзин.
В Нейгун на костния мозък се работи със съхранената сексуална енергия, която се вкарва в костите, за да обнови и пречисти костния мозък. От това се подразбира, че липсата на такава енергия или ще обезсили практиките, или ще доведе до травми, когато става дума за използване на уредите, свързани с практиката.
Това, което не коментирах до момента е наличието на „програма“. Всеки има индивидуално темпо и лични особености, така че една програма би била доста примерна и схематична. И все пак, важно е да се знае, че трябва да се следва определена последователност и да се внимава много!
9 Варианти на изпълнение на 12-те пози от И дзин дзин
Казват, че има над 30 школи в изпълнението на И дзин дзин цигун. Според мен са много повече, тъй като само аз намерих толкова много различни начини на изпълнение. Можем да допуснем, че всеки учител има свои предпочитания и е пригодил изпълнението към своя характер, телесна конструкция и опит.
По-долу съм дал само няколко от многобройните клипове, които могат да се открият в интернет. Те са напълно илюстративни. Начинът на изпълнение, който уча, е различен от посочените по-долу.
Независимо от различията, ако зад изпълнението стоят основните принципи от трактата, то вътрешната работа би следвало да бъде подобна.