Съдържание
1 Шесте лечебни звука – повече от практика за начинаещи
Инструкциите, които ще намерите по долу, са опит за синтезиране на важни детайли по изпълнение на Шестте лечебни звука. Те са методиката, която ползвам за обучение и в актуалния даоски курс, който се провежда в момента.
Лечебните звуци, които се водят начална (за начинаеща) или „основна“ практика, всъщност участват във всяка една формула от Даоската вътрешна алхимия, тъй като емоционалната енергия или енергията на вътрешните органи е едно от Трите съкровища; също така, от енергията на вътрешните органи се оформя лекото енергийно тяло (златния зародиш).
Практиката на Лечебните звуци започва стандартизирано, както съм се опитал да споделя по-долу, но има толкова приложения и се развива по толкова начини, че постоянно откривам все нови и нови аспекти.
Не на последно място, от обратната връзка от различни практикуващи научавам за всякакви ситуации, в които се ползват и носят ползва – ситуации, които не са ми се случвали и за които не съм мислил, че ще могат да бъдат преодолени или подобрени с Лечебните звуци – една „начална“ практика…
2 Инструкции за изпълнение на Шестте лечебни звука
Описаните по-долу стъпки са приложими към всеки от Лечебните звуци, като се подменят конкретните позиции, звуци, цветове на светлината/енергията и т.н. Последователността касае заучаването на звуците и изпълнението им като самостоятелна практика, за която сте отделили специално време и място. Звуците могат да се изпълняват както в право, така и в легнало положение, по всяко време на денонощието и при различни поводи, но трябва да се заучат по посочената по-долу последователност, която ще ви даде структура и увереност, че ги знаете и можете да ги изпълнявате.
Описаната последователност има две фази: активна (ян) фаза и пасивна (ин) фаза. И двете фази са еднакво важни. Започва се с активната фаза, като преди това ще отделим внимание на подготвителни стъпки:
3 Подготовка за изпълнение
Когато отделяте място и време за практиката, опитайте се да следвате следните препоръчителни правила:
- мястото да е с добра температура
- да не е прекалено осветено или затъмнено
- да не сте преяли преди практика
- да сте облечени в свободни и удобни дрехи
- да е сравнително тихо и спокойно
ВАЖНО! Няма идеални условия, затова не прекалявайте в изискванията си, защото ще ги ползвате като извинение да НЕ практикувате. Когато имате повод за практика (силни отрицателни емоции), условията за практика не са толкова важни и можете да практикувате дори на място, което е шумно, студено/топло, със всекидневни дрехи и т.н.
4 Активна ян-фаза – освобождаване от отрицателните емоции
- Седнете с изправен гръб по към ръба на стола, върху който седите. Разхлабете колан, ако носите, както и копчета на дрехи, които ви пристягат – това ще ви донесе усещане за разхлабване и премахване на част от напрежението – идеална подготовка за практиката.
- Затворете очи, създайте вътрешна усмивка (ако се наложи и изкуствено се усмихнете!) и се свържете с органа/органите, с които ще работите. Едновременно с това се свържете с тях посредством физическо докосване, потупване, масажиране – според органа. Усетете добре областта и осъзнайте как я чувствате: понякога това е лесно, понякога не; това няма значение, дайте си малко време. Ако, въпреки това, продължавате да не усещате областта/органа, продължете със следващите стъпки. В процеса на изпълнение на звука, ще се появят усещания.
- Обвийте със светлина органа/органите. Може да визуализирате (златната/слънчевата) светлина на Вътрешната усмивка или цвета на светлината на съответния орган. Енергията преминава през материята и това ви дава възможност да се свържете със всяка клетка на съответния орган. Този балон от светлина е като разпъването на стерилна полева лаборатория – дава ви защитена среда, в която да извадите своите емоции, да работите с тях и да ги трансформирате.
- Извадете от библиотеката със спомени скорошен такъв, който отговаря на отрицателните емоции на съответния орган. Вижте каква е била обстановката, кои са били участниците, как сте били облечени, как сте реагирали. Нагласете цялата сцена – това ще ви даде пълно изживяване на ситуацията и ще провокира тялото ви да повтори и усети отрицателните емоции.
- Усетете къде, в коя част на тялото си усещате емоцията. Обикновено реагираме по сходен начин на сходни емоции, които ни „удрят“ в „слабото“ ни място. Дайте си сметка какво и къде усещате, когато се появи реалната отрицателна емоция. Това ще ви даде възможно, в края на практиката да усетите дали тя е подействала и в каква степен сте преобразували отрицателната емоция.
- Поемете въздух и, докато изпълнявате движенията, които съпътстват изпълнението на съответния звука, съберете колкото се може повече отрицателна емоция и при издишане и произнасяне на звука, издишайте и отрицателната емоция. Използвайте трахеята и устата както комин, който изхвърля навън отрицателни болестотворни емоции и, по този начин освобождава тялото от тяхното влияние.
ВАЖНО! Повторете минимум 3 пъти, като, обикновено, при силни емоции, ще ви се наложи да произведете звука толкова пъти, колкото са необходими, за да усетите разтоварване и облекчение.
Не забравяйте хубаво да обтегнете областта на органите, за да ги раздвижите и да премахнете стягането на фасциите(съединителната тъкан), които са около тях. При стрес тези фасции се стягат и втвърдяват както найлонът около вакуумирано месо. Протягането ги извежда от това състояние и подпомага целия процес.
5 Пасивна ин-фаза -преобразуване на отрицателните емоции в положителни
- След като приключите с активната фаза, застанете с изправен гръб, успокойте дишането. Можете да поставите дланите върху коленете си или в скута си, или върху областта на органа – според случая и желанието ви.
- Усмихнете се в органа/ органите, усетете каква обратна връзка ви дават, дали напрежението е намаляло, дали ги чувствате светли и свободни.
- Ако все още усещате нещо неприятно в съответните органи или в която и да е част на тялото, почистете си с Вътрешната усмивка, все едно тя е кърпа, която събира всичко. Извършете това почистване, докато органите светнат и започнете да усещате облекчение. Визуализрайте светлината на съответния орган, нейния цвят и искрящо състояние.
- Задайте намерение, което да доведе органа да преобразува отрицателната енергия в положителна емоция. Това трябва да стане естествено. Не се опитвайте насила да усетите положителните емоции. Тялото ви е интелигентно и природата ни е снабдила с всички необходими инструменти, за да се възстановим, стига да не се пречи на този процес.
ВАЖНО! Ако е необходимо и изпитвате нужда, изпълнете още един цикъл или цикли, докато се почувствате по-добре.
6 Някои ефекти след практика
При изпълнение на Лечебните звуци, е възможно практикуващият да започне да се прозява – това е знак, че се извежда дълбоко складирано напрежение и емоции. Възможно е тялото да продължи с оригване и отделяне на газове. Понякога може да последва болка в главата, стягане в гърлото, поява на сълзи, натъжаване и разплакване или просто „лош вкус“ след практика – по-долу ще напиша повече. С времето усещанията се подобряват и чувството на облекчение, релаксация, спокойствие, мир, радост, са доминиращи в края на практиката.
След практика изпийте чаша топла вода и се разходете (ако нямате възможност – изпълнете кратка загрявка, каквато вече знаете). Движението подпомага преработването на емоциите; застоят води до натрупване на отрицателни емоции.
7 Не се хвърляйте в дълбокото
ВАЖНО!!! Някои начинаещи се хвърлят на дълбоки травми и стари емоции. Намеренията са добри, но често човекът се оказва неподготвен и това може дори да го откаже от практика въобще. Ако се случи да изплува такъв дълбок спомен, преценете дали искате да работите с него. Може да пробвате и, ако усетите, че не можете да се справите, пробвайте с някой по-скорошен и безобиден; в някои случаи може да се наложи да прекратите практиката. Това е нормално.
8 От страдание към радост, а не обратното
МНОГО ВАЖНО!!! Целта на всички даоски практики, а конретно в случая с Лечебните звуци, НЕ е перманентно страдание. Макар и рядко, някои хора намират мазохистично удоволствие да изживяват отново и отново своите травми. Вие не сте жертви! Дори и да е имало такива епизоди, целта на практиката е да се намали страданието, а заедно с това и огромният разход по поддържане на това състояние на самосъжаление и самонараняване с отрицателните емоции.
Целта на практиката Е да се трансформират отрицателните емоции в положителни емоции! Пак ще наблегна на това, че в началните етапи се използва по-обикновени и всекидневни поводи за поява на отрицателни емоции. Такива, с които можете да се справите. С времето се намалява влиянието на отрицателните емоции, а освободената енергия и време(в което иначе бихте страдали) се използва за хубави неща, за практика, за семейството, за приятели, за хоби и т.н.
Няма нищо изтънчено, нито интелектуално в страданието, макар много интелигентни хора да го възприемат по този начин – като вид чувствителност и ранимост. Обратното на това настроение е РАДОСТА, а не загрубяването, за да не се усещат отрицателните емоции. Точно обратното, знаете, че се развива много добра сензитивност, както по отношение на вас самите, така и по отношение на заобикалящата ви среда и на околните хора. Това, което пречи на истинската сензитивност е постоянното егоистично занимаване с ролята на жертва.
Не трябва да се минава и в другата крайност – да се стремите да се постоянно положителни. Отрицателните емоции са вид предупреждение и информация, за това какво се случва вътре във вас. Това, което не е правилно, е дълго време да се задържат отрицателните емоции и с времето да потъват и да формират поведение.
9 Заключение
Приемете Лечебните звуци като емоционална хигиена. Средство да поддържате психиката си в добро състояние. Да печелите повече време, в което да си живеете живота, вместо да страдате. Толкоз. Нищо специално, нещо, което би трябвало всеки да знае и да използва също като миенето на ръцете и зъбите си.
Основната вибрация на тялото е РАДОСТТА!