Защо тялото не се справя със стреса?
Застой = смърт
Природата ни е дарила със всички естествени механизми, така че тялото ни да се възстановява и функционира във възможно най-доброто за него състояние.
Проблемът е: ние ги прецакваме. Саботираме. Хакваме. И те не действат.
Застоят, който се случва, поради много причини, е в основата на тази дисфункция на тялото. Накратко казано – ние не се движим. А движението е един от четирите основни фактора, без които тялото умира. Другите три са много по-очевидни: въздух, вода и храна.

Като във вакуумирани торбички

Когато липсва движение, започва да се повишават емоциите, а съединителната тъкан, която предпазва вътрешните органи и им осигурява подходяща среда за тяхното функциониране – се втърдява. Органите прегряват, появяват се силни отрицателни емоции.
Прибавете към това лошите хранителни навици + безсъние, което се появява в следствие на хроничен дистрес и… е, няма какво да си представяте – мнозина, които ще прочетат този материал, знаят за какво иде реч.
Това е един порочен кръг, в който всеки компонент усилва следващия: обездвижване ->силни отрицателни емоции -> прегряващи органи -> раздразнена нервна система -> лош сън -> повишена чувствителност към стресови фактори. И така до безкрай.
Движение = освобождение от стрес
Ключовите стратегии за справяне със стреса, започват с движение и се основават на разбирането, че тялото ни е „химическа лаборатория“, способна да вентилира стреса, на който сме подложени от средата.
Ето основните стратегии и обяснения:
1. Плавни и осъзнати движения (Цигун)
Раздвижване на тялото: това е първата и основна стратегия. Древните даоси са изучавали връзката между тялото, емоциите и духа, което е изразено в древната антична синтенция: „Здрав дух в здраво тяло“.
Механизъм на действие: движението води до „вълшебни процеси“, които помагат за вентилиране на стреса. Повишаването на сърдечната честота води до промени в кръвоносния и лимфния поток, които също извеждат стресовата биохимия от тялото.
2. Дихателни практики (Туна)
Един от най-честите въпроси, когато стане въпрос за връзката между дишане – дихателни практики – енергия/ци е: каква е връзката между въздуха и енергията. Та нали въздухът влиза само в белите дробове, а говорим за дипане в различни зони на тялото?
Това объркване е разбираемо! Наскоро учените откриха, че белият дроб има функции свързани с кръвообразуването:
Когато повишите обема на кислород и други газове (азот, въглероден диоксид) в тялото, променя се киселинността в кръвта. Тази промяна е свързана с начина, по който се изтласкват стресовите биохимични вещества като адреналин, норадреналин и кортизол.
Освен това „Кръвните стволови клетки в белия дроб могат да възстановят костния мозък“ – Източник
3. Ресет на ума (Вътрешна усмивка)
Намаляването на интензивната работа на мозъка и насочването на вниманието към тялото, води до състояние на лекота. Да се освободи ума от постоянното вътрешно жужене, въртене в различни реални или въображаеми казуси и тревоги, дава възможност на тялото буквално да се отпусне, при това на ниво вътрешни органи, където се съхранява най-големи количества стрес.
Какво движение ви е необходимо?
Не е задължително интензивно спортуване: ако не обичате да спортувате или ви се струва мъчително, не е нужно да го правите интензивно. Достатъчни са плавни и бавни движения в съчетание с дълбоко и естествено дишане: важното е да се повиши сърдечната честота и дихателният капацитет. А това са дейности, в които даоските практики са специализирани и вършат отлична работа!
Прости примери включват разходка в парка или разходка от работа до вкъщи. Тези действия, макар и простички, могат да бъдат много полезни, особено когато човек постоянно бърза и не обръща внимание на тези елементи.
Релаксацията на цялото тяло с Вътрешна усмивка, практикувана преди сън и след събуждане, в комплект с „емоционалната хигиена“ на Шесте лечебни звука – това катализира процесите на раздвижване вътре в тялото и отстраняване на стреса. Прибавете систематизирани самомасажни техники(Ци самомасаж) и картината се подобрява още повече.
Отпускане на мускулите в състояние на тотална релаксация и при динамично осъзнато движение: постоянното мускулно напрежение може да подава стресов „код“ на ума. Ако успеете автоматично да отпускаме мускулите си във всеки един момент, когато си спомните практиките за релаксация в легнала, седнала и изправена позиция, това спира този „код“.
Заключение
В обобщение, дори прости движения като ходене и осъзнато дишане, както и отпускане на мускулите, могат значително да помогнат за отработването на стреса и подпомагане на естествените възстановителни процеси на тялото.
Ако всекидневно сте изложени на стрес и нивата му ви карат да се чувствате под обсада, то трябва да предприемете мерки и да противодействате на този стрес.
Намерете движението, което ви доставя удоволствие и не приемате като допълнително задължение.
Даоските практики, които обобщено включват Цигун и Нейдан практики, са един от доказаните и работещи методи. Ако искате да пробвате и сте от София, то мога да ви предложа редовната ни практики за начинаещи.