Съдържание
1 Естествената светлина и достиженията на цивилизацията
Човешкото зрение и очи са се развили в продължение на милиони години, следвайки естествените ритми на живот и природния цикъл на осветеност и тъмнина – смяната на дена с нощта. За да оценим пълното значение на този еволюционен процес и връзката с със съвременните проблеми със зрението, обаче, първо трябва да разберем условията, при които са се развили очите ни.
2 Естествени ритми, естествена светлина, естествено зрение
В началото на човешкия вид, хората са били същества на открито пространство и денят им е продължавал само от изгрев до залез. Зависимостта от светлината на слънцето е продължила хилядолетия. След това се появяват подобренията на огъня, газените фенери и свещите.
С напредването на цивилизацията методите за осветление се развиват бавно. След газените лампи се появява газовото осветление. Едва след като Едисон открива как да произвежда електрическа светлина в бутилка, светът постига значителен напредък в областта на осветлението.
Примитивните хора са използвали очите си на открито при много висока интензивност на светлината – стотици пъти по-висока от тази, която срещаме днес в затворени помещения.
Когато слънцето залязвало, задачите им за деня приключвали. Те затваряли очи и заспивали. През деня те са използвали очите си за виждане надалеч – лов, риболов, прехрана – и за най-необходимите задачи, свързани с виждането. Работата, свързана с близко виждане, е била много малко. Дори по времето на Ейбрахам Линкълн много малко хора са учили, шиели или чели като нас – дълго през нощта.
3 Четири природни принципа за добро зрение
Съвременната цивилизация напълно е променила всичко това. С лека ръка сме загърбили факта, че очите ни са се развивали в продължение на стотици хиляди години. През цялото това време те са се развивали в съответствие с четири природни принципа:
- Виждане на разстояние
- Огромно количество светлина за подпомагане на зрението
- Сравнително кратък ден
- Лесни визуални задачи
През последните няколко века, които са като секунди на часовника на времето по отношение на човешката еволюция, сме се освободили от четирите природни принципа: заменили сме ги с близко виждане на закрито, изключително ниско ниво на осветеност, много по-дълъг ден и необичайно тежки задачи, които натоварват очите.
4 Проблемите със зрението – достижение на цивилизацията
Окото е удивителен орган, но не толкова удивителен, че да може да се адаптира към тежката промяна, която сме му наложили. Може би затова днес са разпространени толкова много проблеми с очите.
Котките могат да виждат в тъмното. Но вашите и детските очи никога не са били предназначени да виждат отблизо при друга светлина освен при достатъчна. Природата със сигурност никога не е възнамерявала да използваме очите си по начина, по който го правим – за четене на книги, игра на игри, използване на компютри, шиене или друга близка работа, при половин светлина.
Не е чудно, че 75 % от всички хора над тридесетгодишна възраст имат нарушено зрение! Дори много от децата в началното училище имат нарушено зрение и се нуждаят от очила или контактни лещи. Това, от което те наистина се нуждаят, е по-малко работа отблизо, по-добро осветление и повече движение на открито.
Със сигурност нещо основно не е наред, когато се опитваме да четем или да извършваме офис работа при слаба светлина. Това не е само въпрос на умора на очите. Става въпрос за ненужно изразходване на несметни количества нервна енергия.
Твърди се, че офис работникът, който цял ден използва очите си при недостатъчна светлина, всъщност може да бъде по-уморен през нощта, отколкото човек, който цял ден полага тухли или строи къща. Това показва съвсем ясно, че за да се вижда, е необходима енергия и че гледането изразходва енергия също толкова категорично, колкото и чистенето на сняг или миенето на кола.
Да предположим, че карате автомобила си в продължение на 80 километра в ярък слънчев ден по права магистрала. В края на пътуването не забелязвате особена умора. Но ако карате същия автомобил по същия път през нощта, в мъгла – ще разберете, че сте се натоварили. Единствената разлика е в осветлението. Хванали сте се за волана, напрегнали сте мускулите си, напрегнали сте цялото си тяло; изразходвали сте огромно количество нервна енергия само в опитите си да видите.
5 Научни експерименти: Лошото осветление и умората на очите изцеждат голяма част от енергията ни.
Преди години бяха проведени научни изследвания за измерване на човешката енергия, изразходвана в процеса на виждане. Десетки хора бяха избрани за специални лабораторни тестове. При един от тях всеки участник бил настанен в удобно кресло и помолен да чете страница след страница от добре отпечатана книга. По време на четенето ръката на изследваното лице почиваше върху бутон, който той трябваше да натисне в края на всяка страница. Това беше средство, пригодено да скрие истинското предназначение на бутона.
Субектът не е знаел, че несъзнателно регистрира развитието на нервно-мускулното напрежение, предизвикано от четенето. Установено е, че средният натиск, който несъзнателно се упражнява върху ключа, е 63 грама, когато четенето се извършва при много слаба светлина. Това налягане спада до 43 грама, когато осветлението се увеличи. С други думи, изразходването на нервна енергия, изразяващо се в напрежение в ръката, е намаляло с една трета при използването на повече светлина. Подобни тестове обясняват защо лошото осветление в офиса или на работното място е основна причина за умора и отпадналост. Лошото осветление и умората на очите изцеждат голяма част от енергията ни.
Машинописци, счетоводители, печатари, механици и други хора, които постоянно използват очите си, често са ненужно уморени преди края на деня. Подходящото осветление може да допринесе много за предотвратяване на тази умора и да им помогне да изпълняват задачите си с по-голяма лекота, точност и бързина. В резултат на тези тестове са направени някои интересни заключения:
- С възрастта зеницата на окото се смалява, поради което с напредването на възрастта се нуждаем от повече светлина.
- Ако на детето му се налага да държи книга по-близо до очите си от 13 или 14 инча, има вероятност то да се нуждае от очила или от по-добро осветление, или и от двете.
- Очите лесно се приспособяват към различни условия, но отслабват при лошо осветление и натоварване.
- За четенето на вестник е необходима три пъти повече светлина, отколкото за четенето на добре отпечатана книга.
- Доброто осветление или външната светлина помагат на увредените очи и предпазват нормалните очи от отслабване.
- Детайлната работа в близък план, като например шиене, поправка на часовници, ремонт на електроника, хирургия и т.н., е по-трудна за очите от четенето; затова е необходима много повече светлина.
- Четенето в леглото обикновено натоварва очите, не само заради лошата стойка, но и заради недостатъчното и неподходящо осветление. Ако се коригират и двете условия, натоварването на очите се намалява значително.
- Четенето, когато страницата е ярко осветена, а останалата част от стаята е сравнително тъмна, често води до ненужно натоварване на очите и умора. Част от светлината трябва да се насочи към стените и тавана, за да влезе повече светлина и да се намали умората на очите.
6 Три основни изисквания за правилно осветеност на закрити помещения
Сега искате да знаете какво можете да направите по въпроса. Искате да знаете как да осветите дома си, за да запазите зрението и енергията си. Изискванията за осветяване на средностатистическа стая, в която се извършва по-голямата част от работата на очите ви, са следните:
- Достатъчно светлина – една или две 200-ватови крушки или техния еквивалент
- Правилно разпределение на светлината в помещението
- Липса на отблясъци върху страницата или работната повърхност, с отразено сияние нагоре
В източните култури и религии тялото, умът и духът не са разделени. Подобен холистичен възглед е съществувал и в Западната култура. Днес все повече и повече хора на Запад възприемат този подход.
Човекът и цялото съществуване се разглеждат като едно цяло: това, което засяга една част, се отразява на цялото. Източните култури и религии практикуват и преподават холистичен възглед за здравето и Вселената от хиляди години.
Думата „здраве“ означава да бъдеш цялостен и завършен като тяло, ум и дух. Този цялостен възглед за живота включва и очите, които се смятат за „прозорци на душата“.