„Цигун“ (на китайски: 氣功; на пинин: qìgōng) е китайска система от традиционни упражнения, която се използва за култивиране на жизнената енергия (Qi) и подобряване на здравето и благополучието на тялото и ума.
Думата „Цигун“ се състои от два китайски йероглифа, които буквално се превеждат като „работа с жизнената енергия“ или „работа с жизнения поток“. Тази система включва различни видове физически упражнения, като статични и динамични позиции, дихателни техники, визуализации и медитации. Целта на Цигун е да се подобри циркулацията на Qi (жизнената енергия) в тялото, да се укрепи имунната система, да се повиши енергийното ниво и да се постигне по-дълбоко състояние на умиротвореност и релаксация.
Терминът Цигун е нов. Той е популяризиран в края на ’40-те години на 20 век, за да се отнася до широк спектър от китайски упражнения за самоусъвършенстване и да подчертава здравните и научни подходи, като същевременно намалява акцента върху духовните практики и мистицизма.
Цигун се използва като терапевтична практика в традиционната китайска медицина, за да се лекуват различни здравословни проблеми, като например болки в гърба, хипертония, депресия и други. Освен това, Цигун е важна практика в dаоистките учения за вътрешна алхимия и духовно развитие, където се използва за култивиране на жизнената енергия и постигане на по-високи нива на духовност и осъзнаване.
Podcast: Play in new window | Download