Наблюдения за релаксация при 4 различни групи от хора
Релаксацията е термин, който е трудно да бъде разбран интелектуално. От друга страна, мекотата, отпускането, премахването на вътрешното напрежение, намаляване на нивата на дистрес (както се нарича зловредния стрес) както от нервната система, така и вътрешните органи, жлезите, костите и цялото тяло, са неща, без които няма как да има пълноценна практика. В случаи на хора, които са подложени на продължително напрежение и стрес, без освобождаване от натрупаната умора и напрежение, започване на практиката е напълно невъзможно.
Първа група: Бизнесмени и ръководни кадри
Преди време имах възможност да водя двудневен семинар на хора от бизнеса и установих, че най-работещата и предпочитана от тях практика е релаксация с Вътрешната усмивка. Почти нищо друго не достигаше до тях, преди да релаксират в началото на заниманията. Когато напрежението и стресът изпълнят тялото и съзнанието, те правят човека скован и невъзприемчив.
Втора група: Програмисти и други IT професии
В последващи семинарни занимания с млади хора от IT сектора, приложих този опит, тъй като те бяха не по-малко претоварени психически и застояли физически. Ако при по-възрастните хора от бизнеса интензивни физически упражнения изглеждаха не чак толкова добър вариант за разсейване на психическата умора, то при младежите положението се оказа още по-сериозно. Не малка част от тях не можеха дори да клекнат и изпитваха затруднения при изпълнението на най-обикновена подготвителна загрявка на тялото.
Трета група: Участници в „мъжките семинари“
Третият пример, който ще дам, е от така наречените „мъжките семинари“, на които преподавах самостоятелните даоски практики за култивиране на мъжката полова енергия. Известен факт е, че един от основните фактори за „засечка“ при мъжете, по време на секс, са високите нива на стрес.
Релаксацията има и един друг аспект – тя може да бъде един от основните методи, за да се преодолеят предразсъдъците и вътрешната съпротива, която имат много мъже, когато трябва да учат нови методи за съхранение на своята мъжка сила и получаване на удоволствие от секса. Комбинирането на релаксация на телесно и ментално ниво, разхлабва малко от малко предразсъдъците.
Четвърта група: Практикуващи даоски практики
Тази група е най-разнородна, съставена от хора, посетили редовните занимания по Даоска вътрешна алхимия, които водех в миналото. Тук трябва да спомена, че основният процент от практикуващи, в това число и моя милост, започват с практиките по конкретен повод, често свързан с някакъв конкретен проблем.
Многократно се е случвало някой новодошъл да заспи по време на релаксация с Вътрешна усмивка. Както и при дирутите три групи от практикуващи, се забелязва, че нивата на вътрешно напрежение са много трудни за осъзнаване, докато човек не съсредоточи вниманието си върху това чрез практиката на релаксация.
Ние не съзнаваме до каква степен сме напрегнати вътрешно, докато това напрежение не започне да избива по особено очевиден и осезаем начин. Но дори и тогава, мнозина свикват да живеят с напрежението и започват да трупат още повече. Докато един ден това напрежение не избие в някое заболяване.
Извод от наблюдението и практиката
При тези четири различни групи практикуващи, релаксацията стои в основата на това въобще да има практика. Тук изниква примерът с препълнената чаша, която не може да поеме повече, докато не се освободи частично от съдържанието си. Напрежението и силните емоции са идеален кандидат за освобождаване на място, тъй като ефектът се усеща бързо, а даоските практики са насочени към трансформиране на стреса в жизнена енергия.
Релаксацията с вътрешна усмивка е особено ценен и мощен метод, защото учи на много базови умения, върху които стъпва цялостната практика. Може да се добави, че в частност, тази практика по релаксация е в основата на практикуването на осъзнато сънуване.
Способността да се релаксира
В случая със стресирания съвременен западен човек, способността да се релаксира „до мозъка на костите“ е от основно значение, за да се започнат дори основни практики като Вътрешната усмивка (има се предвид цялостната медитавна практика, а не само релаксацията в легнало положение) или Лечебните звуци.
Причината е, че човек, поставен под силен стрес, няма нужния капацитет на внимание, за да вникне в последователността на изпълнение на практиките. Поради тази причина, тялото, емоциите и мислите трябва да бъдат подложени на известно количество релаксиране т.е. успокояване, за да може човекът да започне да чува инструкциите и да ги изпълнява.
Независимо от възраст, пол, професионално занимание, видно е, че съвременният начин на живот носи такива количества на стрес и напрежение, които са пречка за усвояването на най-елементарни практики, чиято цел е точно освобождаването от стреса.
Дори да предположим, че положението не е чак толкова сериозно, то практикуването на релаксиращи практики в началната част на обучението, в комбинация с умерено натоварване и самомасажни методи (Чи самомасаж), са отлична комбинация, която най-ефективно да намали цялостното напрежение и практикуващия да получи начална мотивация и да започне да практикува. Друга фактор е движението, като едни продължителни разходки са много подходящи за целта.
В този материал ще разгледам релаксацията като форма на подготовка за всички останали практики. Релаксацията на Вътрешната усмивка е само част от подготвителните практики, които ще бъдат обект на друг материал.
Способността да се релаксира е свързана с осъзнаването на това какво количество напрежение задържа тялото. Поради факта, че мнозинството от съвременните хора са свикнали да живеят при определени количества на стрес, ние не си даваме сметка в каква степен сме сковани вътрешно!
От наблюденията ми върху моите реакции и тези на други практикуващи, мога да кажа, че чак след известно време на последователна и редовна практика на целенасочена цялостна релаксация е възможно да се види част от картината, свързана с вътрешната скованост. Понякога дори от еднократна релаксация може да се получи облекчение, но за по-сериозно самонаблюдение и осъзнаване, трябва поне няколко седмици всекидневна практика.
Освобождаването от цялостната вътрешна скованост изисква много, много време, понякога десетки години.
Как да започнете?
Най-лесният начин, който препоръчвам на всеки начинаещ е, да вкара релаксацията директно в своето всекидневие. Огромната част от хората обичат практиката по релаксация, но само на групови занимания. Рядко отделят време за нея през деня, което намалява ефекта, като в същото време страдат от непълноценен сън, постоянни състояние на тревожност или страх.
И като заговорихме за сън, два са периодите от деня, в които със сигурност сме легнали и имаме възможност да практикуваме релаксация: при събуждане и при заспиване.
Най-добрата поза за начало на практиката по релаксация с Вътрешна усмивка е легнал по гръб. Всички други пози ще бъдат използвани в последствие, като вариации на легнала поза, седящи пози (на земя и на стол) и стоящи пози (в изправено положение). За начало, позата легнал по-гръб е идеална за релаксация! Защо?
Изправената поза на човека прави така, че вътрешните органи са разположение един над друг и в някаква степен, под влияние на земното притегляне, горните притискат долните, а всички слягат надолу. При легнала поза се променя посоката на действие на земното притегляне и вътрешните органи вече не се притискат/тежат един върху друг.
Идеалната поза за начало е да легнете на твърда повърхност (под) върху тънка мека постелка.
Вече споменах, че може да използвате моментите на заспиване и на събуждане, за да практикувате в началото. Причината е, че няма да ви трябва специална подготовка, така или иначе сте в леглото, като в същото време ще можете да се подготвите за деня при събуждане и да релаксирате за пълноценен сън преди заспиване.
Релаксация с усмивка след събуждане
Чест сценарий за начало на деня е човек да се събуди и мозъкът му бясно да започне да препуска през задачи за деня, през минали проблеми и кой знае още какво. Дори и да сте имали хубав сън, малко след подобно начало на деня, вече ще сте в режим на стрес.
Използвайте моментите между съня и будното състояние, когато тялото все още е под влияние на хормоните на съня и е естествено отпуснато. Усмихнете се в цялото си тяло. По-надолу ще оставя запис, който описва една по-структурирана практика. Но дори само да се усмихнете, без да правите никаква практика, денят ви вече ще е започнал с усмивка.
Какво налага наличието на структурирана практика? Не може ли просто да се усмихвам?
Причината е, че при много хора, нивото на напрежение и скованост е такова, че дори не могат да се усмихнат сутрин. Или по принцип през която и да е част на деня.
Важното е да си създадете навик, който да ви стане втора природа, да се събуждате с усмивка. Усмихването ще способства едно естествено и приятно преминаване от състоянието на сън към будно състояние. Към усмихването прибавете и естественото протягане сутрин.
Допълнителни практики, които можете да добавите, за да започне денят ви добре:
- загрейте бъбреците с длани – енергичния масаж в областта на бъбреците сутрин е като сутрешно кафе за цялото тяло. Активира основната жизнена енергия на тялото и е много приятно изживяване, което стопля не само тялото, н о и душата.
- масажирайте лицето, ушите и врата си – дори да е останала сънливост в тялото, това ще събуди сетивата ви. Ушите отговарят за бъбреците ви и масажирането допълнително ще активира енергията в тялото ви. Вратът е като гърлото на бутилка – тясно място, което има способността да натрупва напрежение и скованост, което води до главоболие и други неприятни ефекти през деня.
- активирайте лимфната си система като ударите „100 пъти пети в земята, за да изгоните всички болести.
Това е минимумът, с който да започнете релаксирани, усмихнати и спокойни своя ден! Отнемат не повече от 10 минути, а ефектът от тях се усещат през целия ден.
Релаксация с усмивка преди заспиване
Количеството на сън е важно, особено, ако редовно сте недоспали. Но има случаи, в които, дори и 8+ часа сън не могат да ви донесат така желаната отмора. Причината често е в събраното надълбоко напрежение, което дори сънят не може да разтвори и преодолее. И като казвам надълбоко, имам предвид сърцевината на вашето тяло – органите и системите, които го съставляват.
Като подготовка преди заспиване ви препоръчвам същия комплекс от самомасаж на лицето и врата. Можете да масажирате ушите ушите само в случай, че сте прекалено преуморени, за да ви дадат малко допълнителна сила. Възможно е масажът на ушите и на бъбреците да ви разсъни, което не е целта на упражнението. Тях ги използвайте сутрин и през деня!
Поглаждането на лицето и масажирането на врата ще отстранят насъбралите се умора и скованост. Цялостен самомасаж за активиране на лимфната система можете да видите в статията „Три даоски практики за изчистване и поддържане на лимфната система“.
Лечебните звуци са много подходящи за изпълнение вечер, преди заспиване. Споменавам ги, за да ви дам перспектива за развитие на практиката. В началото е възможно да практикувате само релаксация, до момента, в който намалите натрупаното напрежение и имате допълнителни сили, желание и мотивация за да изучите и включите Лечебните звуци в практиката си.
Да обобщя: преди лягане е добре да извършите практики, които да ви успокоят и подготвят за съня. Включете тези практики като част от вечните хигиенни процедури по подготовка за съня. Ще ви отнемат не повече от 10 минути.
Вечерната практика на Вътрешната усмивка започва след като легнете и се отпуснете на леглото си. Тя ще способства освобождаването на напрежението от вътрешните органи, системи, жлези и ще подготви тялото за пълноценен сън.
Запис за практикуване на Вътрешна усмивка:
Началото на практиката като част от живота
Без да се усетите, вие практикувате даоска вътрешна алхимия. Чрез методите за релаксация намалявате нивата на напрежение и стрес, премахване на вътрешната скованост, докато сте в будно състояние, както и подобрявате качеството на съня.
В ней дан (буквално вътрешен еликсир) или даоската алхимия, казваме, че началните практики са най-важните практики. Затова не ги наричаме „начинаещи“. Много хора смятат, че начинаещите практики са такива, които са просто мост към реалната практика и, веднъж научени, повече никога не се повтарят.
Релаксацията е от онези практики, които постоянно се използват и формират една основа, без която не може да се премине към следващите практики. За да стане ясно какво имам предвид, ще спомена, че е по-правилно да се каже, че началните практики се разширяват и стават „напреднали практики“.
Началните практики са подходящи за широк кръг хора, дори и такива, които нямат намерение да се занимават с даоска вътрешна алхимия. Това е така, защо те учат на емоционална хигиена, справяне със стреса и напрежението, изпитване на повече радост от живота.
В заключение ще кажа, че в начални практики няма нищо магично, а трябва всекидневна практика и постоянно усилие по поддържането ѝ. Както лечението не става само с произнасяне на името на лекарството, така и ефектът от тях идва след всекидневна практика, а не след прочитане на статия или книга, нито дори след посещение на семинар или ритрийт.
Опитайте да използвате релаксацията по описания тук начин и сами ще се убедите в ползите от нея.
Често, след началния ентусиазъм от ползите след 2-3-10 седмици, идва момент, в който идва отегчението от практиката и възприемането ѝ като задължение. Това е съвсем нормално и се е случвало при всеки един практикуващ, който познавам.
Това, което съм установил е, че дори човек да се откаже за известен период, ако е научил добре началните практики, след време ще се сети за тях и ще ги използва, ако се почувства напрегнат. В това е богатството и ползата за всеки човек, който е научил началните даоски практики – да облекчава напрежението от всекидневния живот и да го прави по-добър и пълноценен.
Podcast: Play in new window | Download