За какво са използвали китайците диамантите? Само като инструмент, с който гравирали нефрита. Защото техният „диамант“ е нефритът, който стои най-високо в скалата на скъпоценностите им, следван от златото и среброто.
Китайските императори били обсипани с него и се хранели от нефритени съдове, а на жените правели комплименти, че са красиви като нефрит. Смятали, че е вкаменена сперма на Небесния дракон
Нефритът е два пъти по-здрав от стоманата, което се дължи на финото преплитане на дребните влакнести кристали от изграждащите го актинолит и тремолит. Руският академик Ферсман дава пример как при удар върху скален къс сибирски нефрит, поставен между наковалня и голям парен чук, се натрошила металната наковалня, а нефритът останал невредим. Твърдостта му е 6,5-7 по скалата на Мос, но е изключително жилав. Идеален за гравиране.
Нефритът и жадеитът са разновидности на минерала жад. До 1863 г. са смятани за един и същ камък. Срещат се в многообразие от цветове – зелен, син, черен, виолетов, бял, жълт, червеникав, кафяв. Имат леки различия в химичния състав и цвета. Нефритът е по-кадифен и непрозиращ. Трудно се разпознават от неспециалист. Свойствата им са сходни. На английски се използва общият термин жад (jade). На български, макар и неточно, казваме като общо понятие думата нефрит.
Жад идва от испански – piedra de ijada – камък на пояса. Индианците в Америка открили, че може да помага на бъбреците и оттам конкистадорите му дали името. С благотворното му влияние върху този орган е свързан и произходът на думата нефрит – от гр. nephros – бъбрек. До ден днешен е популярен сред много лечитали за целта.
Още преди 5000 г. китайците са ценели нефрита като императорски камък. Наричали го камъка на небето и го свързвали с петте главни човешки добродетели – състрадание, скромност, смелост, справедливост и мъдрост.
Използвали са го не само за красиви предмети и култови фигури, но и в гробниците на императорите. В една от тях е открит цял костюм от нефрит, който трябвало да осигури на притежателя си безсмъртие. В Централна Америка маите, ацтеките и олмеките също почитали нефрита повече от златото. Той е на първо място и в скалата на ценностите на маорите в Нова Зеландия. С помощта на магьосник те откривали находищата му. Европейците от неолита го използвали за инструменти и оръжия заради твърдостта му. В древния Рим смятали, че носи успех на гладиаторите.
Находищата му са пръснати по света. Най-висококачествен жадеит добива Бирма, особено една разновидност, известна като „императорски нефрит“ – най-желаната и ценна, с дълбок изумруденозелен цвят. С нея снабдявали Китай. В Британска Колумбия, Канада, са най-големите залежи от нефрит.
Нефритът е камък с много история, от векове е част от азиатската философия. Смятали го за свещен камък, от който е направен тронът на Буда. През XII в. китайците описали свойствата му в трактат, който се състоял от 100 тома и 700 цветни илюстрации.
Камък на живота и дълголетието, дарява здраве и богатство. Древните китайци го използвали за любов, вярност, щедрост, мир и хармония. Смятали, че е носител на енергията ян и слагали частици от него в еликсира на безсмъртието. Вярвали, че носи голям късмет.
Наричат то и камък на сънищата. Силно защитен камък, пази като щит носителя си от зло и отрицателни енергии. Особено добре пази децата от болести и осигурява психическа закрила.
Има мека, стабилна енергия. Увеличава силата на тялото. Способства за съсредоточаване и яснота на ума.
Особено е благоприятен за белите дробове, сърцето, тимусната жлеза, ларинкса, имунната система, отстраняването на отрови от кръвта, нервната система. Укрепва филтриращата и почистващата система на организма и помага при отстраняване на токсини. Лечителите го използвали при болки в черния дроб, мигрена. Вързан за хълбока помага да се изхвърлят камъни
от бъбреците Подпомага плодовитостта и раждането. Когато имал проблеми със стомаха, лекарят от II век Гален носел нефритена огърлица. Пръстен с нефрит може да отнеме умората от очите и да излекува късогледство. Твърди се, че предпазва от мълнии и земетресения. Много благотворен за сърцето – и физически, и духовно. Наричат го камък на сърцето. Привлича и развива всякаква любов. В Китай годениците си разменяли нефритени пеперуди за щастие
Добър е за емоционален баланс и стабилност. Помага и за изобилие и пари. Изчиства енергийно и е подходящо да стои до други камъни. Има мощни успокояващи вибрации, които са благотворни в най-различни области. Прекрасен е за бизнесмени, музиканти и градинари. В средните векове бил любим камък на алхимиците. Съветват да го носят хора, които искат да променят живота си и да навлязат в нов етап. Потъмняването му предсказва нещастие.
Макар никога да не е напълно прозрачен, колкото повече прозира, толкова е по-ценен.
Източник: 24 часа